Pozor na neoverené a podvodné e-shopy Peek & Cloppenburg!

639

V posledných rokoch sa čoraz častejšie objavujú prípady, kedy sa stáva značka Peek & Cloppenburg, ale aj jej zákazníci obeťami dobre pripravených podvodníkov. Predmetom drvivej väčšiny podvodov býva špekulatívny online predaj tovaru značky Peek & Cloppenburg. Podvodné predaje pritom možno rozdeliť do dvoch kategórií – tzv. fejkový tovar a fejkové e-shopy.

“Fejkový” tovar značky Peek & Cloppenburg

V tomto prípade ide o reálny predaj fyzického tovaru značky Peek & Cloppenburg, ten však nepochádza od oficiálnych výrobcov a distribútorov značky Peek & Cloppenburg, ale väčšinou od čínskych alebo tureckých malovýrobcov. Tí sa snažia napodobňovať dizajn výrobkov Peek & Cloppenburg, čo sa im, povedzme si úprimne, častokrát darí veľmi dobre a presvedčivo. Takýto falošný tovar je v mnohých prípadoch na nerozoznanie od pravých výrobkov Peek & Cloppenburg, čo sťažuje odhaľovanie takéhoto nezákonného konania.

Rizík a hrozieb pri nákupe takýchto výrobkov je ale viacero. Malí výrobcovia nepravých, neoriginálnych produktov Peek & Cloppenburg nedokážu vyrábať tovar v zodpovedajúcej kvalite a na takej úrovni, ako oficiálny výrobca. V horšom prípade sú nepravé napodobeniny vyslovene nekvalitné a ich životnosť je oproti originálom rapídne nižšia. To ale často zákazník zistí až po nejakej dobe nosenia alebo používania fejkových kúskov značky Peek & Cloppenburg, kedy sa mu dotrhajú alebo až doslova rozpadnú.

V najhoršom prípade môžu byť fejkové výrobky značky Peek & Cloppenburg dokonca nebezpečné a zdraviu škodlivé. Keďže značkový tovar vyrábajú rôzni šmelinári, ktorým ide predovšetkým o špinavý zisk a nerešpektujú ochranné známky ani ďalšie zákony o ochrane spotrebiteľa, neraz sa stáva, že pri výrobe používajú zakázané chemikálie alebo farbivá. Tie sú pre týchto podvodných výrobcov lacnejšie, čo im samozrejme vyhovuje z hľadiska zvyšovania svojich ziskov, no pre spotrebiteľa – zákazníka, ktorý si takýto fejkový výrobok značky Peek & Cloppenburg zakúpi a pravidelne nosí, sa stávajú veľkou hrozbou, kedy môžu naozaj aj ohrozovať zdravie.

Predaj, resp. nákup fejkového tovaru je preto nešťastnou situáciou ako pre zákazníka, ktorý príde o svoje peniaze, ktoré zaplatil za tovar značky Peek & Cloppenburg v dobrej viere a takisto to vrhá zlé svetlo aj na povesť značky Peek & Cloppenburg. Preto sa spoločnosť Peek & Cloppenburg ale aj iné svetové módne značky v súčinnosti s príslušnými úradmi (napr. colnými) mnohých štátov zo všetkých síl snažia bojovať proti tomuto nezákonneému konaniu a odhaľovať falošných výrobcov ako aj predajcov. Sčasti sa im to darí, no dobrá povesť a veľký záujem zákazníkov o značkové výrobky je pre rôznych podvodníkov obrovským lákadlom a preto sa dennodenne rojí množstvo nových a nových predajcov falošných produktov Adidas.

Ako teda predchádzať nákupom fejkov Peek & Cloppenburg a ako odhaliť predajcu možného falošného tovaru Peek & Cloppenburg?

Nie je to vôbec jednoduché. V prvom rade sa pozerajte na cenu. Ak je cena značkových výrobkov podozrivo nízka, môže to byť signál, že ide o neoriginálny tovar. Nie vždy to ale musí byť tak. E-shopy a predajne často predávajú zbytkový, posezónny alebo outletový tovar za zlomok ceny, pričom nejde o falošný tovar. V takomto prípade Vás ale seriózny predajca vopred upozorní, že ide o výpredajový alebo vyradený tovar. Ak však narazíte na e-shop alebo predajňu s novým tovarom značky Peek & Cloppenburg, ktorí je niekoľkonásobne lacnejší ako u konkurenčných predajcov, majte sa na pozore. V prípade akýchkoľvek podozrení sa môžete obrátiť na príslušné štátne orgány. Na Slovensku je to SOI – Slovenská obchodná inšpekcia.

“Fejkové” e-shopy predávajúce aj tovar značky Peek & Cloppenburg

Novým fenoménom dnešnej doby sú podvodné internetové obchody so značkovým módnym tovarom, okrem iných aj značky Peek & Cloppenburg, elektronikou, alebo v podstate s akýmkoľvek sortimentom. Raz za čas sa objaví nový, dobre vyzerajúci e-shop s prepracovanými reklamnými kampaňmi, ktoré zákazníkov prilákajú na výhodné ceny produktov. Po nákupe a zaplatení za objednávku online a vopred ale zákazníkom tovar nedorazí ani po niekoľkých týždňoch, internetový obchod nereaguje na správy, na zákazníckej linke nikto neberie telefonáty a zákazníci sa nemôžu dovolať svojich práv na odstúpenie od zmluvy a vrátenie peňazí za tovar, ktorý im nebol doručený.

Bohužiaľ, aj takéto podvody sa dejú na nič netušiacich dôverčivých zákazníkov, kde sa podvodníci opäť priživujú aj na značke Peek & Cloppenburg. Podvedení zákazníci sa často dozvedia pravdu o e-shope, v ktorom nakupovali, až z médií, ktoré o takýchto prípadoch, ak sa o nich samozrejme dozvedia, zvyknú verejnosť informovať.

Ako odhaliť falošný e-shop Peek & Cloppenburg a nenaletieť podvodníkom?

Existuje niekoľko indícií, vďaka ktorým môžete fejkový e-shop odhaliť, nenechať sa nachytať a neprísť tak o svoje peniaze.

  1. Nízke ceny – Nízke ceny nie sú ničím výnimočným, no fejkové e-shopy sa snažia zaujať a presvedčiť zákazníkov práve skrz výborné ceny produktov. Podozrivo nízke ceny teda môžu naznačovať problém.
  2. Možnosti platby – Ak narazíte na nový e-shop so značkou Peek & Cloppenburg, ktorý neponúka možnosť platby na dobierku alebo pri osobnom odbere a naopak ponúka jedine možnosť platby vopred cez bankové prevody, alebo platby kartou, určite by sme mali zvýšiť svoju pozornosť. Je minimálne veľmi podozrivé, ak vás predajca núti do platby vopred. V takom prípade zisťujte o e-shope ďalšie informácie podľa nasledujúcich krokov.
  3. Obchodné podmienky – Má internetový obchod predávajúci produkty Peek & Cloppenburg vierohodne vypracované a zverejnené obchodné podmienky, podmienky odstúpenia od zmluvy alebo reklamačný poriadok? Ak ich nikde na stránke nedokážete nájsť alebo sú očividne spísané nesprávne alebo nedostatočne (neobsahujú potrebné náležitosti ako napr. informáciu o majiteľovi, resp. prevádzkovateľovi obchodu), je tu veľká pravdepodobnosť, že tento e-shop môže byť podvodný.
  4. Majiteľ / prevádzkovateľ obchodu – Informácia o prevádzkovateľovi alebo majiteľovi obchodu musí byť zverejnená vo všeobecných obchodných podmienkach e-shopu a musí obsahovať meno predajcu (meno fyzickej osoby, alebo firmy) a jeho adresu. Ak na tomto mieste nie je uvedená a nedokážete ju nájsť ani v inej sekcii webu, napr. v kontaktoch, je to jasná známka toho, že majiteľ nechce, aby ho zákazníci poznali. Nanajvýš podozrivé a navyše protizákonné.
    V prípade, že informáciu o majiteľovi, resp. prevádzkovateľovi nájdete, ale adresa firmy je v podozrivých zahraničných krajinách ako sú daňové raje, napr. Seychely, Belize, Cyprus či Panama, opäť sa majte na pozore. Aj keby išlo o poctivú firmu, tak prípade problémov vám nepomôže ani Slovenská obchodná inšpkcia, ani Polícia, keďže predávajúcim je zahraničný subjekt, na ktorý naše orgány nemajú dosah.
  5. Recenzie a hodnotenia